Чому пташенята вилуплюються з яєць одночасно?


Чому пташенята вилуплюються з яєць одночасно?

Дійсно, пташенята, наприклад, курчата, вилуплюються одночасно, навіть якщо яйця підкладені в гніздо з різницею в декілька годин. Виходить, що одні пташенята прискорюють свій розвиток, а інші, навпаки, уповільнюють.

Психолог Кембріджського університету Маргарита Вінс поставила такий досвід. Вона узяла яйця перепелиць, помістила їх в інкубатор, і до кожного яйця підключила виключно чутливий мікрофон. Таким чином вона записувала всі звуки, які роздавалися під шкаралупою. Спочатку була майже повна тиша, магнітофон нічого не записував. Але десь за двадцять годин до вилуплення пташенят стали роздаватися слабкі короткі клацання. Вони ставали все голоснішими, потім раптом повністю припинилися. Опісля п’ять хвилин пролунав писк першого пташеняти, що вилупилося, а через декілька секунд стали викльовуватися і з’являтися на білий світ один за іншим останні перепелята.

Дослідник вважає, що клацання якось пов’язані з диханням ембріонів, вентиляцією їх легенів. Одночасно клацання є інформацією про міру готовності пташеняти до появи на світ. І чим менше залишається часу, тим частіші і сильніші ці звуки. Але, виявилось, з іншого боку, ці ж звуки є синхронізаторами процесу формування ембріона, потім пташеняти. Доросліші клацаннями “кваплять” молодших, заставляючи їх “підтягнутися” до необхідного рівня.

Навіть коли яйце було покладене в інкубатор на добу пізніше за інші, пташеня все ж вилупилося разом зі всіма. Спочатку в сигналах з гнізда був різнобій, але з часом клацання стали роздаватися все більш і більш злагоджено, в унісон. Але для ефекту необхідно, щоб яйця стосувалися один одного. Коли яйця розділені, ембріони не чують один одного, і пташенята з’являються з розкидом до двох діб.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!